Dieta wegańska

Dieta wegańska – czy jest zdrowa?

Dieta wegańska w przeciwieństwie do wegetariańskiej nie zawiera w składzie nawet jaj, ani mleka. Jej zwolennicy uważają, że białko zwierzęce można w pełni zastąpić roślinnym, a niezbędne witaminy dostarczać wraz z owocami i warzywami. Natomiast przeciwnicy uważają, że stosowanie takiego sposobu odżywiania prowadzi do deficytu białka i witaminy B12 w organizmie. Jak w rzeczywistości wpływa ten rodzaj diety na zdrowie?

Dieta wegańska – dobre zdrowie czy niedobory w organizmie?

Dieta wegańska należy do najpopularniejszych, ze względu na dużą liczbę jej zwolenników zarówno w Polsce jak I na świecie.. Istnieją jednak jej przeciwnicy, którzy obawiają się niedoborów żywieniowych w organizmie, wywołanych brakiem mięsa i produktów odzwierzęcych w jadłospisie. Diety warzywno – owocowe mają swoje wady i zalety. Jednak wegańskie odżywianie jest zdrowe pod warunkiem odpowiedniego zbilansowania. Brak mięsa może zapobiegać wielu chorobom oraz pomagać w powrocie do zdrowia. Ponadto kawałki mięsa nie obciążają żołądka, ani nie zalegają w jelitach. Dzięki temu nie dochodzi do zanieczyszczenia organizmu. Weganie stosują restrykcyjny sposób odżywiania, który bazuje na produktach pochodzenia roślinnego t.j.:

  • owoce oraz warzywa
  • produkty zbożowe: pieczywo, makarony, mąka i produkty mączne
  • rośliny strączkowe, które są źródłem wapnia oraz białka: fasola, soja, soczewica, ciecierzyca, groch i bób
  • orzechy oraz nasiona: siemię lniane, pestki słonecznika, sezam oraz pestki dyni
  • tłuszcze roślinne
  • grzyby

Mleko pochodzenia zwierzęcego może być zastąpione przez te robione ze strączkow, jak np. Sojowe lub z nasion czy orzechów jak migdałowe. Zalecane jest spożywanie jak największej ilości surowych warzyw i owoców oraz unikanie obróbki termicznej, aby nie doszło do utraty właściwości odżywczych. Osoby, które chcą przejść na weganizm, powinny stopniowo przyzwyczajać organizm do zmian. 

,,Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska, nie tylko dostarcza do organizmu potrzebne składniki odżywcze, lecz także może zapobiegać m.in. chorobom układu krążenia.” – potwierdza specjalista ds. żywienia.

Główne zalety diety wegańskiej

Prawidłowo stosowana dieta wegańska dostarcza do organizmu potrzebne składniki mineralne i witaminy, a także pozostałe składniki odżywcze. Do najbardziej cenionych zalet należą:

  • niższe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca
  • prawidłowy poziom złego cholesterolu (LDL) i niższe ryzyko miażdżycy tętnic
  • prawidłowe ciśnienie krwi
  • mniejsze ryzyko cukrzycy typu B
  • prawidłowa waga ciała
  • niższe ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz kamicy żółciowej
  • zapobiega chorobom woreczka żółciowego
  • zapobiega zaparciom i hemoroidom

Większość wegan spożywa produkty z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków, dzięki czemu nie zanieczyszcza organizmu. Ponadto jadłospis składa się w większości z lekkostrawnych posiłków, które nie obciążają układu trawiennego. 

Dieta wegańska a ciąża, sport i odchudzanie      

Prawidłowo skomponowana dieta wegańska w pełni zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne osób w każdym wieku, oprócz tego jest odpowiednia dla sportowców, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W okresie ciąży, zwiększa się jednak zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Dlatego kobieta, która nawet wcześniej była weganką, po zajściu w ciąże powinna skonsultować się z dietetykiem, który ustali odpowiedni jadłospis. Kolejną grupą, która wymaga szczególnego zbilansowania posiłków wegańskich są sportowcy. U takich osób zapotrzebowanie na białko jest wyższe, dlatego w posiłkach powinno znajdować się więcej produktów białkowych. Spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, produktów bogatych w błonnik przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu oraz redukcji nadmiaru kilogramów. Dlatego to dobry sposób odżywiania dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Obawy

Dieta wegańska należy do restrykcyjnych, ponieważ nie zawiera mięsa, ryb, jaj oraz nabiału. Produkty te są źródłem pełnowartościowego białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, głównie układu mięśniowego. Ponadto w mięsie znajduje się wysokie stężenie witaminy B12, potrzebnej m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Jej niedobór z czasem może powodować anemię. Dlatego zastąpienie białka zwierzęcego, pełnowartościowym białkiem roślinnym jest niezmiernie ważne i wymaga prawidłowego łączenia produktów roślinnych. Natomiast w przypadku niedoboru witaminy B12, często wymagana jest suplementacja lub zastrzyki.

Dieta wegańska wciąż budzi wiele obaw,. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że składa się z produktów roślinnych, można stwierdzić, iż dostarcza do organizmu wartościowe składniki oraz uzupełnia niedobory witamin i minerałów – w przeciwieństwie do przetworzonych produktów spożywczych. Jednak, aby korzystnie wpływała na zdrowie, konieczne jest jej odpowiednie zbilansowanie. Ilość poszczególnych produktów spożywczych w posiłkach, powinna być ustalana odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego organizmu. Dzięki temu ten sposób odżywiania nie tylko wpłynie na zdrowie, lecz także na sylwetkę. 

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping