Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna – co to takiego?

Dieta ketogeniczna (dieta keto) to dieta, która budzi wiele kontrowersji, posiadając zarówno licznych zwolenników, jak i przeciwników. Polega na wyłączeniu z jadłospisu węglowodanów i zastąpieniu ich produktami bogatymi w tłuszcze. Jedząc tłuszcz, można spalać tłuszcz – poczuć się lżej, poprawić samopoczucie, a także wspomóc leczenie niektórych chorób. Czy jednak dieta keto jest w pełni bezpieczna dla zdrowia? Wyjaśniamy jej założenia i przedstawiamy wady i zalety tego sposobu odżywiania.

Założenia diety ketogenicznej

Jest ona dietą wysokotłuszczową i ubogą w węglowodany. W przypadku standardowej diety znaczną część – około 50% dziennego zapotrzebowania na energię powinno być zaspokajane przy pomocy węglowodanów. Białka powinny stanowić około 15%, a tłuszcze 35%. W diecie ketogenicznej te proporcje są odwrócone. W tym przypadku aż 80-90% przyswajalnej energii powinno pochodzić z tłuszczy, a pozostałą część powinny stanowić węglowodany i białka.

Spożywanie tłuszczy na diecie odchudzającej może się wydawać nielogiczne, jednak ma swoje uzasadnienie, jakim jest mechanizm ketozy. Tym terminem określamy proces rozpadu tłuszczu. Gdy jemy bardzo niewiele węglowodanów, organizm zaczyna szukać alternatywnego źródła energii, którym stają się tłuszcze. Tkanka tłuszczowa stopniowo zaczyna się kurczyć, jednocześnie zahamowane zostaje uczucie głodu.

Co jeść na diecie keto?

Podstawą diety ketogenicznej są produkty bogate w tłuszcze – nie oznacza to jednak przyzwolenia na bezkarne objadanie się fast foodami. Bardzo ważne jest, by wybierać produkty, które są możliwie jak najmniej przetworzone. Oprócz nasyconych kwasów tłuszczowych (zawartych w takich produktach jak masło, olej słonecznikowy, tłuste mięsa) spożywać także nienasycone (awokado, orzechy, oliwa z oliwek, ryby). Pamiętajmy o tym, by nie spożywać zbyt dużo mięsa o wysokiej ilości protein. Całkowicie powinniśmy wyeliminować ziemniaki i produkty mączne. Węglowodany w niewielkiej ilości powinny pochodzić z warzyw. Powinniśmy także zrezygnować ze słodyczy.

Dieta ketogeniczna – zalety

Pozytywne efekty diety ketogenicznej możemy zaobserwować już w pierwszych dwóch-trzech miesiącach stosowania. W tym czasie odczuwamy niezwykłe zadowolenie, czujemy się szczęśliwi, lekcy, możemy wręcz wpadać w euforyczny nastrój. Restrykcyjne przestrzeganie zasad diety może również spowodować bardzo dynamiczny spadek masy ciała – to sprawia, że osoby, które rozpoczynają dietę keto są często podekscytowane jej efektami i chętnie polecają ją innym. Na skutek zmiany sposobu odżywiania zmniejsza się również ilość glikogenu w organizmie, a także wody. Z czasem stosowanie diety prowadzi do znacznie mniejszego apetytu na słodycze.

Warto pamiętać o tym, że dieta ketogeniczna nie jest stosowana jedynie w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Zaleca się ją również przy niektórych chorobach. Należy tu wymienić przede wszystkim padaczkę lekoodporną u dzieci, a także zespół Retta, zespół Dravet czy zespół Doose (padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi).

Dieta ketogeniczna – wady

Niestety, dieta ketogeniczna może mieć również bardzo nieprzyjemne skutki uboczne, dlatego też nie jest odpowiednia dla każdego. Po pierwszym okresie uczucie euforii znika i często pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak: uczucie przemęczenia, brak energii i sił do działania, problemy z koncentracją czy problemy trawienne. W niektórych przypadkach towarzyszy temu brzydki zapach ciała i znowu wzmożona chęć, by ciągle jeść słodycze. Niestety, stosowanie diety ketogenicznej przez długi czas może spowodować, że ze względu na spożywanie dużej ilości tłuszczy rozreguluje perystaltykę jelit. Typowym skutkiem ubocznym są również bóle w dolnej części brzucha. Wśród osób stosujących tę dietę bardzo wzrasta ryzyko zachorowania na kamicę nerkową. Osoby, które cierpią na choroby nerek nie powinny decydować się na ten sposób odżywiania.

Zdaniem eksperta ds. zdrowego odżywiania, nigdy nie powinniśmy podejmować decyzji o przejściu na dietę ketogeniczną samodzielnie, bez wcześniejszego rozeznania tematu i przygotowania, “Dieta ketogeniczna może pomóc bardzo szybko zrzucić zbędne kilogramy także w przypadku osób, u których inne metody nie przynoszą skutków, ale wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem. Zrób badania, by wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Pamiętaj także, że w diecie ketogenicznej najważniejsze jest odpowiednie zbilansowanie posiłków i rygorystyczne przestrzeganie zasad”.

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping