Rodzaje i właściwości herbaty – Co kryją w sobie herbaty

Herbata to napój, który według chińskich tradycji ma blisko 5 tysięcy lat. Jej początków należy doszukiwać się w starożytnych Chinach, gdzie do dziś spotyka się dziko rosnące krzewy, osiągające wysokość nawet 9 metrów. Obecnie herbatę uprawia się w wielu różnych regionach świata, a znana jest niemal w każdym jego zakątku. Ceni się ją nie tylko za unikalny smak, ale również za cenne właściwości. Jakie są właściwości herbaty? Co tak na prawdę w sobie kryją? Oto kilka faktów na ich temat: 

Jak klasyfikuje się herbaty?

Ze względu na użycie konkretnych liści, herbaty klasyfikuje się na 3 sposoby:

  • Herbata o całych liściach (z ang. whole leaf) – z nich powstają napoje najwyższej jakości. Może to być zarówno herbata typu Souchong o dużych liściach, podłużnie zwijanych, która charakteryzuje się dymnym aromatem, jak i z dodatkiem pączków liściowych, które nadają jej kwiatową nutę (Flowery Orange Pekoe).
  • Liście mechanicznie łamane (broken leaf) – oznaczane są literą B, z angielskiego znaczy „łamane”.
  • Pył herbaciany (fannings, dust) – są to okruchy liści, które pozostają po produkcji herbaty łamanej. Powstały z nich napój uważany jest za gorszej jakości, ale ze względu na krótki czas parzenia stosowane są one w herbatach ekspresowych. Określane na opakowaniach herbat jako F.

Herbata czarna

Herbata czarna jest najbardziej znanym gatunkiem za Zachodzie. Pochodzi głównie z Chin, Sri Lanki, Turcji, Indii, Kenii, Malawi, Indonezji i Argentyny. Jest o wiele bardziej utleniona niż herbata zielona, biała czy oolong, co przekłada się na jej mocniejszy smak. Co ciekawe, w Chinach nazywa się ją “czerwoną”, ze względu na jej kolor po zaparzeniu. Proces powstawania czarnej herbaty składa się głównie z więdnięcia i skręcania liści, a następnie fermentacji oraz suszenia.

Właściwości czarnej herbaty

Badania dotyczące związków między stanem zdrowia serca i piciem czarnej herbaty pokazują, że picie 3 filiżanek tego napoju dziennie, obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wynika to głównie z obecności polifenoli, a w szczególności tanin. Według innych badań, wypijanie 4 filiżanek herbaty dziennie może obniżać ryzyko cukrzycy typu 2, za co również odpowiedzialne są polifenole. Natomiast sama obecność kofeiny może mieć wpływ na masę ciała, ponieważ przyśpiesza ona przemianę materii. Obecność przeciwutleniaczy sprawia, że wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W czarnej herbacie znajdziemy również fluor, który ma pozytywne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej.

Herbata zielona

Herbata zielona pozyskiwania jest z liści, które natychmiast po zerwaniu poddaje się procesowi suszenia. Jest tworzona z tych samych liści co herbata czarna, a zasadniczą różnicą jest to, że nie jest poddawana procesowi fermentacji – czemu zawdzięcza swój zielony kolor. Napój z niej zrobiony ma jasną barwę oraz cierpki smak. Najsłynniejsza zielona herbata pochodzi z chińskiej prowincji Zhejiang. Zaparza się ją nieco przestudzoną wodą w graniach 60-70 stopni C, a nie wrzątkiem. Parzona krótko (3-4 minuty) działa pobudzającą, po dłuższym czasie ma działanie uspokajające.

Właściwości herbaty zielonej

Herbata zielona nie została poddana procesowi fermentacji, tak jak czarna lub oolong dlatego przechowuje więcej cennych składników. Dzięki zawartości kofeiny pomaga w kontrolowaniu wagi – stężenie kofeiny w przygotowanym napoju może być nawet dwukrotnie wyższe niż w suchych ziarnach kawy. Uważa się, że ma największą zdolność spalania tkanki tłuszczowej spośród innych herbat. Ponadto poprawia wrażliwość na insulinę. Wykonano też wiele badań, z których wynika, że może mieć wpływ na zmniejszanie ryzyka chorób serca, a nawet niektórych rodzajów nowotworów. Dzięki zawartości teaniny oraz katechiny usprawnia procesy immunologiczne. Spowalnia starzenie się organizmu. Jest pomocna w powstrzymywaniu chorób takich choroba Alzheimera, Parkinsona lub stwardnienie rozsiane.

Herbata biała

Herbatę białą pozyskuje się z młodych pąków zbieranych na wiosnę, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Krzewy, z których ma powstać, chroni są przed słońcem, co zapobiega wykształceniu się w nich chlorofilu, odpowiedzialnego za intensywny zielony kolor. Proces przygotowania tej herbaty polega na zebraniu pąków, które następnie więdną i zostają poddane osuszaniu. Uznaje się ją za jedną z najdroższych rodzajów herbat, a jej cena może dochodzić nawet do 100 zł na 100 gr. Jedną z jej najbardziej cenionych odmian jest Yin Zhen. Ma delikatny i subtelny aromat oraz srebrny odcień.

Właściwości herbaty białej

Herbatę białą ze względu na swój proces produkcji, uważa się za jedną z najzdrowszych herbat na świecie. Eksperci twierdzą, że posiada najwięcej polifenoli spośród innych herbat, dlatego nazywa się ją eliksirem młodości. Napar z niej wykonany poleca się osobom, które cierpią na nadkwaśność. Pozytywnie działa na drogi moczowe i nerki, dlatego bywa stosowana jako delikatny środek moczopędny. Często dodaje się ją do kosmetyków, ponieważ witaminy i minerały w niej zawarte mają pozytywny wpływ na urodę.

Herbata czerwona

Herbatę czerwoną uzyskuje się przez dodatkowy proces fermentacji oraz leżakowania. W przeciwieństwie do innych rodzajów herbat nadaje się do przechowywania nawet do 50 lat. Charakteryzuje się silnym zapachem oraz intensywnym smakiem, dzięki czemu wiele osób uznaje ją za wyjątkowo aromatyczną i smaczną. Jej najbardziej znana wersja to maocha, z której robi się Pu-erh.

Właściwości herbaty czerwonej

W medycynie chińskiej czerwoną herbatę stosowano do oczyszczania organizmu z toksyn podczas infekcji lub kłopotów trawiennych. Dzięki obecności polifenoli wykazuje właściwości obniżające cholesterol i zapobiegające miażdżycy. Niszczy wolne rodniki w organizmie, spowalniając procesy starzenia. Wykazuje działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Może być stosowana w formie okładów z liści, niesie wtedy ulgę zmęczonym i podrażnionym oczom.

Herbata oolong

Nazywana także ulung (od chińskiego słowa wulong, które oznacza „czarny smok”). Jest to herbata tzw. półfermentowana. Produkowana głównie na Tajwanie oraz w Chinach. Proces jej uzyskiwania polega na zebraniu liści w konkretnym okresie ich dojrzewania oraz pozostawieniu na słońcu, aż zwiędną. Następnie poddaje się je wytrząsaniu w bambusowych koszach, w celu obtarcia ich brzegów – co powtarza się kilkakrotnie, aż do uzyskania żółtej barwy. Herbatę oolong poddaje się lekkiej fermentacji – około 12-15% zwykłej. Często posiada kwiatowy lub owocowy posmak. Najdroższe i najpopularniejsze herbaty oolong produkuje się w chińskiej prowincji Wuyi.

Właściwości herbaty oolong

Ma działanie stymulujące układ krążenia oraz obniża poziom złego cholesterolu. Duża zawartość teniny sprawia, że wykazuje właściwości wzmacniające koncentrację oraz pobudzające. Wyróżnia się stosunkową niedużą ilością kofeiny. Zawiera za to wysoki poziom katechin, należących do jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Dzięki ich obecności działa detoksykująco i przeciwzapalnie, obniża poziom cukru we krwi oraz hamuje procesy starzenia. Nie posiada kwaśnego i cierpkiego smaku, przez co uważana jest za łagodniejszą dla żołądka.

Polecamy
Shopping cart1
Kwota częściowa
11,99 
Całkowita kwota
11,99 
Continue shopping