Wyświetlanie 1–12 z 126 wyników

Oprócz bardzo popularnych olejków eterycznych, w ofercie sklepu ecotrendy.pl znajdują się również olejki zapachowe. Nie należy ich mylić z olejkami eterycznymi, od których różnią się składem, jak i zastosowaniem. Dla niektórych olejki zapachowe mogą się okazać nawet lepszym wyborem, dlatego warto lepiej się z nimi zapoznać.

Czym są olejki zapachowe?

Olejki zapachowe to syntetyczne substancje zapachowe, które czasem są połączone z olejkami naturalnymi (eterycznymi). Nie posiadają właściwości leczniczych, a ich głównym zadaniem jest aromatyzacja pokoju, czyli rozsiewanie pięknego zapachu. Każdy olejek zapachowy powinien posiadać odpowiedni atest, który zagwarantuje jego bezpieczeństwo.

Olejki zapachowe a olejki eteryczne

Choć te pojęcia są często stosowane zamiennie, nie należy mylić olejków zapachowych z eterycznymi, gdyż mają zupełnie różne właściwości. Olejki zapachowe nie posłużą do aromaterapii, nie posiadają również właściwości leczniczych. Jeśli jednak posiadają odpowiednie atesty, mogą być wspaniałym i bardzo bezpiecznym źródłem pięknych zapachów do pomieszczenia. W sytuacji, gdy nie ma potrzeby korzystania z dobrodziejstw medycyny naturalnej, a olejek ma jedynie zapewnić odpowiednią aromatyzację pokoju, lepiej zdecydować się na olejek zapachowy. Z kolei do leczenia różnych dolegliwości należy wybierać olejki eteryczne.

Jak używać olejków zapachowych?

Olejki zapachowe można stosować na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze są kominki zapachowe, jednak czasem można spotkać również specjalne nawilżacze powietrza lub dyfuzory zapachowe. Każda z tych metod ma swoje zalety i warto dostosować wybór do własnych potrzeb i preferencji.

Kominki zapachowe

Kominki zapachowe najczęściej są ceramiczne, rzadziej metalowo-szklane lub kamienne. Korzystanie z nich jest bardzo proste. Do miseczki należy wlać wodę i dodać do niej kilka kropel olejku zapachowego. Ilość olejku to kwestia dość indywidualna, jednak na początku lepiej dodać mniej i w razie zbyt słabego aromatu dolać jego odrobinę do kominka zapachowego. Pod miseczką należy umieścić zapalony bezzapachowy podgrzewacz. W ten sposób substancja w miseczce będzie stopniowo odparowywać, uwalniając przy tym piękny zapach.

Nawilżacze powietrza

To jedna z mniej popularnych metod aromatyzacji pokoju. Przed korzystaniem z olejków zapachowych należy sprawdzić, czy producent danego nawilżacza powietrza dopuszcza taką możliwość. Najczęściej olejków nie stosuje się w nawilżaczach ultradźwiękowych, dlatego trzeba dokładnie przeczytać opis produktu. Jeśli można stosować olejki zapachowe, wystarczy dolać je do wody w nawilżaczu powietrza w niewielkiej ilości – najlepiej kilku kropel. Można skorzystać również z nawilżacza kaloryferowego lub przygotować taki w domu. Wystarczy na ciepły grzejnik położyć mokry ręcznik i skropić go odrobiną olejku zapachowego.

Dyfuzory zapachowe

To z kolei specjalne urządzenia elektryczne, w których również łączymy olejek zapachowy z wodą. Poprzez fale ultradźwiękowe dyfuzor zapachowy rozbija cząsteczki wody i olejku, przez co mieszają się one ze sobą i uwalniają piękny zapach.

Do czego można stosować olejki zapachowe?

Co ciekawe, olejki zapachowe nie muszą służyć jedynie do aromatyzacji. Olejki posiadające odpowiednie atesty można stosować również w innych sytuacjach, np. do masażu. Należy jednak pamiętać, że nie będzie to masaż aromaterapeutyczny, a chwila przyjemności, którą warto czasem sobie sprawić po ciężkim dniu. Masaż olejkami zapachowymi może być bardzo przyjemny i z pewnością przyczyni się do zrelaksowania organizmu. Trzeba przed nim koniecznie sprawdzić, czy dany olejek może mieć kontakt ze skórą. Do masażu olejkami zapachowymi można zmieszać ze sobą 2 lub 3 różne zapachy. Oprócz tego olejki zapachowe posiadające odpowiednie certyfikaty nadają się również do domowej produkcji kosmetyków. Świetnie sprawdzą się w nich jako substancja zapachowa.

Olejek zapachowy na każdy dzień tygodnia

Dobranie odpowiedniego olejku zapachowego to klucz do skutecznej aromatyzacji i dobrego samopoczucia. Co ciekawe, według niektórych ezoteryków każdy zapach ma przyporządkowany swój własny dzień tygodnia. Zastosowanie tego podziału we własnej aromatyzacji może być ciekawym urozmaiceniem i bardzo przyjemnym rytuałem. Jak wygląda rozkład zapachów na dni tygodnia?

  • Poniedziałek – to dzień mirty, wierzby i fiołka afrykańskiego.
  • Wtorek – to dzień dość nietypowych dla Polaków zapachów paczuli i żywicy draceny.
  • Środa – ten dzień należy do pięknego zapachu lawendy, jaśminu oraz pachnącego groszku.
  • Czwartek – to dzień zapachu piżma, cynamonu, szałwii lub gałki muszkatołowej.
  • Piątek – w tym dniu ważne są słodkie zapachy truskawki i wanilii, a także aromat róży, drzewa sandałowego i szafranu.
  • Sobota – to dzień czarnego maku i mirry, wonnej żywicy.
  • Niedziela – to z kolei dzień pięknego zapachu cytryny i rośliny boswellia.

Olejki zapachowe odpowiednie do nastroju

Olejki zapachowe można również dobierać do swojego nastroju, a także nieco na niego wpłynąć. Dobrze wybrany olejek do aromatyzacji może skutecznie poprawić humor lub zadziałać pobudzająco. Nie jest to efekt leczniczy, jak w przypadku olejków eterycznych, jednak piękny zapach potrafi niejednokrotnie wpłynąć na postrzeganie świata wokół. Najczęściej podział olejków zapachowych ze względu na nastrój, jaki wywołują, prezentuje się następująco:

  • zrelaksowanie, uspokojenie – olejek zapachowy lawendowy lub waniliowy
  • skupienie, koncentracja – olejek rozmarynowy, miętowy lub cytrynowy
  • pobudzenie, energiczność – olejek o zapachu jałowca lub sosny
  • orzeźwienie – olejki zapachowe świerkowe lub jodłowe

Podział ten może się znacząco różnić od podziału olejków eterycznych. Jest tak głównie ze względu na ich odmienne pochodzenie. Olejki eteryczne są w 100% naturalne, a ich właściwości są w pełni związane z tymże pochodzeniem. Z kolei sztuczne olejki zapachowe działają przede wszystkim na zasadzie skojarzeń, np. dla osoby, która codziennie rano pije kawę, olejek zapachowy o tym aromacie może kojarzyć się z pobudzeniem i zastrzykiem energii o poranku. Warto o tym pamiętać, wybierając olejek do aromatyzacji dla siebie.

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping