Wyświetlanie 1–12 z 36 wyników

Aromaterapia to wsparcie zdrowia przy pomocy m.in. olejków eterycznych. Można ją stosować na kilka różnych sposobów: w kąpielach, waporyzacji, a nawet masażu. Każdy olejek ma swoje własne specjalne właściwości i metody stosowania, dzięki którym oddziałuje w konkretny sposób na ludzki organizm. Najlepiej w tym celu sprawdzają się naturalne olejki eteryczne. Są one dostępne w sklepie ecotrendy.pl w wielu różnych wariantach, z których każdy przyniesie inne efekty. Sklep serdecznie zaprasza do bliższego zapoznania się z ofertą naturalnych olejków eterycznych.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to ciekła i lotna substancja, które naturalnie występuje w różnych roślinach. Cechuje ją charakterystyczny zapach, różny w zależności od rośliny, z jakiej pochodzi. Najczęściej pozyskuje się je poprzez destylację z parą wodną lub hydrodestylację. Rośliny w tym procesie mogą być zarówno świeże, jak i suszone. W przypadku owoców cytrusowych popularną metodą pozyskiwania olejków eterycznych jest wyciskanie lub ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi.

Największe zalety aromaterapii

Aromaterapia ma bardzo wiele zalet, a za każdą z nich odpowiada inna kombinacja olejków eterycznych. Mają one niezwykły wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Wśród tych największym plusów aromaterapii wymienia się:

  • działanie przeciwdepresyjne – aromaterapię należy traktować jako świetne uzupełnienie standardowej psychoterapii lub farmakoterapii; najczęściej stosuje się w niej miętę pieprzową, rumianek, pomarańczę lub lawendę;
  • redukcja stresu – odpowiednio dobrane olejki eteryczne są w stanie uspokoić różne objawy stresu oraz pomóc całemu organizmowi zrelaksować się; najlepiej sprawdzi się tutaj gałka muszkatołowa, róża lub melisa;
  • poprawa jakości snu – olejki eteryczne pomagają również w zasypianiu i ogólnej poprawie jakości snu; w tym celu najczęściej wykorzystuje się melisę, różę, mandarynkę lub olejek lawendowy;
  • zwalczanie migreny – stosowanie olejków eterycznych ma także wpływ na zmniejszenie bólu głowy; najlepsza jest tutaj mięta, eukaliptus, drzewo sandałowe i rozmaryn;
  • wzmocnienie układu odpornościowego – jako że lepiej zapobiegać, niż leczyć, olejki eteryczne wspierają ludzki układ immunologiczny dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i pobudzającemu; do tego celu świetnie sprawdzi się ponownie mięta, a także oregano, cytryna lub cynamon.

Aromaterapia przy pomocy olejków eterycznych może przynieść jeszcze wiele innych korzyści, które nie sposób wymienić za jednym razem. Warto zainteresować się tematem tego typu terapii i zastosowaniem poszczególnych olejków eterycznych.

Zastosowanie poszczególnych olejków eterycznych

W sklepie ecotrendy.pl są dostępne przeróżne zapachy naturalnych olejków eterycznych. Każdy z nich ma inne właściwości zdrowotne, dlatego warto poznać zastosowania kilku najpopularniejszych olejków, aby dobrać odpowiedni rodzaj dla siebie.

  • Olejek lawendowy – to jeden z nielicznych olejków w aromaterapii, który można aplikować bezpośrednio na skórę. Ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy, ma więc działanie uspokajające i wyciszające. Wspiera w pokonywaniu stanów depresyjnych, a także może odstraszać niektóre insekty. Może być stosowany w kąpielach, jako okład lub do masażu.
  • Olejek herbaciany – ten wyjątkowy olejek eteryczny ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Można go stosować w przypadku różnych problemów skórnych, grzybicy, a także przeciwko wszom. Olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdzi się również podczas przeziębienia oraz walki z trądzikiem. Najlepiej stosować go punktowo lub wymieszać z kremem czy balsamem do ciała. Nie wymaga rozcieńczenia przed użyciem.
  • Olejek goździkowy – ten olejek ma silne właściwości odkażające, więc świetnie sprawdzi się przy różnego rodzaju ranach i skaleczeniach. Jest szczególnie wskazany przy bólach mięśni i stawów. Olejek goździkowy może także łagodzić ukąszenia owadów i odstraszać niektóre insekty.
  • Olejek geraniowy – ma cały wachlarz interesujących właściwości. Działa moczopędnie oraz łagodnie oczyszcza skórę, dzięki czemu jest idealny do cery wrażliwej lub trądzikowej. Skutecznie wpływa również na regulację gospodarki hormonalnej, dlatego jest polecany kobietom podczas menopauzy. Można go połączyć np. z olejkiem lawendowym.
  • Olejek eukaliptusowy – ten olejek eteryczny przynosi szczególną ulgę podczas kataru. Ma jednak więcej ciekawych zastosowań, m.in. pomaga złagodzić różne dolegliwości układu oddechowego, chłodzi skórę i maskuje nieprzyjemny zapach potu. Rozcieńczony olejek eukaliptusowy można stosować w kąpielach oraz do masażu ciała.
  • Olejek cynamonowy – to z kolei bardzo wszechstronny olejek eteryczny. Świetnie sprawdzi się jako odświeżacz powietrza, wpływa również na koncentrację oraz podniesienie libido. Można go stosować niemal w każdy sposób znany aromaterapii.

Bezpieczne stosowanie olejków eterycznych

Odpowiednie stosowanie olejków eterycznych jest kluczowe dla skutecznej aromaterapii. Podczas całego procesu należy uważnie obserwować swój organizm i jego reakcje na poszczególne olejki. Warto również uzbroić się w cierpliwość i opanowanie, a także próbować różnych sposobów. U jednej grupy osób lepiej sprawdzą się kąpiele, u drugiej za to lepsze skutki przyniosą masaże. Warto dostosować sposób aromaterapii do siebie, podobnie jak odpowiednio dobierać zapachy olejków eterycznych. Nie można korzystać z zapachów, na które jest się uczulonym! Podobnie nie można ich stosować doustnie!

Odpowiednio używane olejki eteryczne są w 100% bezpieczne. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na rozcieńczanie, proporcje stosowanych składników oraz pamiętać, że olejek eteryczny kupiony w sklepie ma niemal zawsze stężenie 100%. Oznacza to, że trzeba z nim postępować w odpowiedni sposób, adekwatny do rodzaju aromaterapii.

Masaż przy pomocy olejków eterycznych

Dobrze wykonany masaż olejkiem eterycznym może przynieść niesamowite efekty. Można zaczerpnąć tej przyjemności w specjalnym SPA, jednak równie dobrze można poprosić któregoś z domowników o wykonanie takiego masażu. Wbrew pozorom nie jest on na tyle skomplikowany, by sprawił komukolwiek większe trudności. Jest za to bardzo relaksujący i fantastycznie ujędrnia ciało, szczególnie przy zastosowaniu odpowiednich olejków eterycznych. Wśród najpopularniejszych olejków do masażu wymienia się olejek cynamonowy lub olejek lawendowy. Można jednak równie dobrze zastosować olej rycynowy czy nawet oliwę z oliwek. Oczywiście jeśli zabieg ma posłużyć jako element aromaterapii należy skoncentrować się jednak na używaniu olejków eterycznych.

Aby wykonać taki masaż w 100% bezpiecznie, należy go wykonać przy pomocy rozcieńczonych olejków eterycznych. Należy to zrobić przy pomocy oleju naturalnego, np. kokosowego. Bezpieczne proporcje składników to kilka kropli olejku na 25 ml oleju naturalnego. Przed nałożeniem mieszanki na skórę należy dobrze połączyć ze sobą składniki. Sama technika masażu olejkami eterycznymi to już sprawa indywidualna – najlepiej spróbować różnych metod i wybrać idealną dla siebie.

Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych

Przygotowując aromaterapeutyczną kąpiel, należy pamiętać, że olejki eteryczne to substancje bardzo skoncentrowane. Te najlepszej jakości zawierają pełne 100% danego rodzaju olejku eterycznego. Z tego względu nie należy z nimi przesadzać. Przed kąpielą należy je odpowiednio rozcieńczyć i dopiero później dodać do gorącej wody. Oleje nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego jako substancję rozcieńczającą najlepiej stosować olej bazowy: ze słodkich migdałów lub macadamia lub kokosowy. Nie mają one aż tak wyrazistego zapachu, więc nie zaburzą zbawiennych efektów aromaterapii, a jednocześnie zapewnią bezpieczne korzystanie z olejków eterycznych. Proporcje mogą być tutaj takie same jak przy masażu, czyli kilka kropli na 25 ml oleju naturalnego. Należy również pamiętać, że sole nie rozcieńczają olejków!

Kiedy stosować nierozcieńczone olejki eteryczne?

Istnieją sytuacje, w których można zastosować olejek eteryczny w jego naturalnej postaci. Dotyczy to konkretnych rodzajów olejków, np. olejku lawendowego, który można nałożyć na ukąszenie insektów w formie nierozcieńczonej. Mimo wszystko najlepiej rozcieńczać olejki, by uniknąć poparzenia chemicznego. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego należy wykonać odpowiednią próbę uczuleniową. Najlepiej wykonywać ją na oczyszczonej wodą skórze za uchem, zgięciu łokcia lub nadgarstka. Należy nanieść na wybrane miejsce niewielką ilość rozcieńczonego olejku eterycznego i pozostawić go na kilka minut. Następnie należy zmyć go przy pomocy wacika nasączonego wodą. Na skórę nie powinno się nakładać żadnych kosmetyków – tylko wtedy próba będzie wiarygodna. Wybrane miejsce trzeba uważnie obserwować pod kątem swędzenia, pieczenia, obrzęku lub wystąpienia wysypki. Najlepiej poczekać około 24 godzin. Jeśli po tym czasie nie pojawiła się żadna reakcja uczuleniowa, można spokojnie stosować wybrany olejek eteryczny.

Dobór olejków eterycznych

W doborze odpowiednich olejków eterycznych należy zwrócić uwagę na to, jak dane zapachy reagują ze sobą i czy ich połączenie jest przyjemne. Należy również unikać zapachów, które są dla konkretnej osoby nieprzyjemne lub uczulające. W sklepie ecotrendy.pl są dostępne przeróżne zapachy i pojemności olejków eterycznych, które sprawdzą się przy różnego rodzaju przypadłościach. Olejki są w 100% naturalne, a odpowiednio stosowane z pewnością przyniosą wspaniałe efekty. Warto skorzystać z niezwykłej mocy olejków eterycznych i zacząć stosować je w pielęgnacji zdrowia i urody.

Shopping cart1
olejek eteryczny drzewo herbaciane
-
+
Kwota częściowa
9,49 
Całkowita kwota
9,49 
Continue shopping