Jak stosować olej z ostropestu? Na co pomaga i jak go pić?

Olej z ostropestu coraz częściej gości w polskich kuchniach. Znają go z pewnością osoby, które borykają się z problemami z wątrobą. Choć jeszcze dekadę temu Polacy chętnie sięgali po tabletki z ostropestu, w ostatnich latach zastąpili je zmieloną formą nasion albo właśnie olejem. Codzienne spożywanie oleju pomaga zachować wątrobę w dobrym zdrowiu, a także przyczynia się do obniżenia poziomu cukru i wyrównania cholesterolu.

Czy warto pić oleje?

Przed omówieniem właściwości oleju z ostropestu, warto się zastanowić dlaczego ludzie w ogóle je piją i jak to wpływa na stan zdrowia. Regularnie spożywane oleje dostarczają przede wszystkim witamin (A,D, E, K) i nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Pozwala to utrzymać w dobrym stanie włosy, paznokcie oraz skórę. Nierzadko się zdarza, że osoby, które w swojej diecie nie mają odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów, borykają się z łamliwością paznokci i włosów oraz szarą, pozbawioną blasku skórą. Rozwiązaniem tego problemu są odpowiednio dobrane oleje. Najlepiej jeśli są dostarczane do organizmu wewnętrznie (przez ich wypijanie) oraz zewnętrznie (poprzez pielęgnację).

Lista korzyści płynących z picia olejów jest długa, a wszystko zależy od tego z jakiej rośliny został wytłoczony. Przed rozpoczęciem przygody z olejami, warto zastanowić się nad tym w czym mogą pomóc ponieważ każdy z nich ma konkretne zastosowanie i właściwości. Niezależnie od finalnego wyboru, rekomendujemy zwrócić uwagę na to aby był tłoczony na zimno i nierafinowany.

Na co pomaga olej z ostropestu?

Ostropest to roślina o mało przekonującym wyglądzie, ale ogromnych właściwościach leczniczych. Od wieków stosowana jest na problemy z układem trawiennym. Dzięki zawartości sylimaryny wykazuje działania przeciwzapalne, regenerujące i odtruwające. Olej z ostropestu to wynik tłoczenia na zimno nasion rośliny. Oprócz sylimaryny zawiera również olejki eteryczne, które wspomagają trawienie, kwasy (linowy i oleinowy) o działaniu antyoksydacyjnym, sterole roślinne regulujące poziom cholesterolu oraz witaminę E. Ostropest to jedno z najbardziej popularnych ziół stosowanych na problemy wątrobowe. Olej z ostropestu stosowany jest również w przypadku marskości wątroby, jej zapalenia lub przy terapii onkologicznej.

Ostropest w pielęgnacji

Olej z ostropestu posiada niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, to skuteczny kosmetyk w walce o piękny wygląd. Oprócz doustnego przyjmowania oleju, zalecamy również stosowanie go na:

  • włosy – olej z ostropestu świetnie sprawdzi się w olejowaniu włosów, wystarczy wetrzeć go w skórę głowy oraz na całej długości, można zostawić olej na kilka godzin albo całą noc, po tym czasie konieczne jest porządne umycie włosów, przy regularnej kuracji włosy staną się bardziej miękkie, przyjemne w dotyku i lśniące, dzięki dodatkowym masażom skóry głowy można wzmocnić cebulki i zmniejszyć ich wypadanie
  • paznokcie (olej wsmarowany w paznokcie i skórki wzmacnia je i zapobiega łamaniu i rozdwajaniu, jeśli będzie delikatnie podgrzany z olejem rycynowym albo arganowym – efekty powinny pojawić się szybciej
  • skórę – pomaga przy atopowym zapaleniu skóry albo łuszczycy, wystarczy regularnie smarować nim odpowiednie miejsce, dzięki działaniom nawilżającym i regenerującym pomaga uelastycznić i napiąć skórę, a przy tym sprawdza się przy poparzeniach słonecznych

Tylko regularne stosowanie oleju przyniesie trwałe efekty. Olejowanie włosów zalecamy jest raz w tygodniu, a pielęgnacja skóry i paznokci w zależności od potrzeb indywidualnych.

Olej z ostropestu – jak pić?

Codzienne spożywanie oleju z pewnością pomoże na nieprzyjemne dolegliwości. Wystarczy łyżka stołowa i regularne stosowanie aby już po kilkunastu dniach zobaczyć pierwsze efekty. Dla osób, które nie potrafią przełknąć tak ciężkiej i tłustej cieczy, zaleca się inne metody, które ułatwią rytm codziennego rytuału. Można połączyć wodę, olej oraz syrop owocowy i wypić duszkiem płyn. Olej rozpuści się w ciepłej wodzie, a syrop nada słodkiego i smacznego smaku. Takie rozwiązanie może również okazać się skuteczne w przypadku dzieci, jeśli istnieje konieczność podawania im oleju z ostropestu. Ważne: roślina nie powinna być zażywana przez dzieci poniżej 12 roku życia.

Olej z ostropestu – jak jeść?

Oprócz oleju, ostropest plamisty występuje w formie tabletek dostępnych bez recepty w aptece oraz niektórych drogeriach. Na rynku istnieje wiele preparatów, ale z pewnością świeży olej dostarczy większej ilości witamin i składników odżywczych. Miał świetnie się sprawdzi jako posypka do sałatek albo do rozpuszczenia z wodą. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 3 łyżeczek.

Jak stosować olej z ostropestu?

Olej z ostropestu powinien być zimnotłoczony i niefiltrowany. Tylko świeży produkt zachowa wszystkie dobroczynne właściwości dlatego należy zwrócić uwagę na jego jakość. Świetnie się sprawdzi jako dodatek do sałatek. Wystarczy dodać go do warzyw zamiast oliwy z oliwek. Jego goryczkowy, orzechowy smak podkreśli smak dania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby posypać nim kanapki lub dodać niewielkie ilości do sosów. Oleju nie należy poddawać obróbce cieplnej.

Olej z ostropestu – przeciwwskazania

Jak każdy produkt naturalny, również ostropest ma przeciwwskazania zdrowotne, które sprawiają, że nie powinno się go stosować. Przede wszystkim nie powinny go stosować osoby poddające się kuracji metronidazolem. Przed zastosowaniem należy się upewnić, że nie istnieje ryzyko alergii. W przypadku poważniejszych schorzeń i leków wydawanych przez lekarza, należy go poinformować o przyjmowanym oleju.

Olej z ostropestu pomaga nie tylko osobom, które cierpią na choroby wątroby albo chcą odciążyć narząd przez wzgląd na liczbę przyjmowanych leków. Olej sprawdzi się również w przypadku potrzeby ulżenia sobie po zbyt obfitym, smażonym posiłku. Jego regularne przyjmowanie usprawni działanie wątroby, a jednocześnie wpłynie pozytywnie na układ odpornościowy. Produkt zalecany jest każdemu kto ma potrzebę wsparcia wątroby z różnych powodów.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych publikacji oraz do zapoznania się z naszą ofertą naturalnych olei spożywczych.

Polecamy
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping