Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Figi

Figi to egzotyczne owoce, które posiadają wyjątkowe wartości odżywcze. Przede wszystkim cenione są suszone figi, które odznaczają się wyjątkowo wysoką zawartością wielu ważnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków. Dzięki temu wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, nerwowego i hormonalnego.

Figi są bogatym źródłem witamin: A, z grupy B (B1, B2, B5, B6), K1, C , a także innych składników mineralnych. Dostarczają min. magnezu, dzięki czemu wspomagają np. walkę ze stresem czy bezsennością. O figach powinny pamiętać osoby, które piją duże ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę, gdyż te wypłukują magnez z organizmu. Dzięki zawartości wapnia figi wzmacniają kości, stanowią również efektywny element profilaktyki osteoporozy. Ponieważ są źródłem fosforu, wapń jest bez problemu przez organizm przyswajany . Tym samym nie powinno zabraknąć ich w diecie, szczególnie na odwapnianie kości narażonych, kobiet w okresie menopauzy.

Zawarty w figach potas pomaga natomiast w walce z nadciśnieniem oraz w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. – potas uwalnia z organizmu zatrzymywaną przez sód wodę.
Figi są również dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Przeciwdziałają zaparciom i regulują pracę jelit.

Poza tym, figi:

  • mają pozytywny wpływ na skórę oraz wzrok, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi
  • zwalczają kaszel (gdy ugotujemy je w mleku lub napijemy się przygotowanej z nich nalewki)
  • mają działanie antybakteryjne
  • posiadają one silne właściwości antyoksydacyjne, które są związane z dużym stężeniem polifenoli
  • wzmacniają odporność organizmu, a także wspomagają pracę wątroby
  • zapobiegają chorobom dziąseł
  • mają właściwości odkwaszające organizm

Figi można spożywać na wiele sposobów.  Zarówno figi świeże, jak i suszone, można jadać bez żadnych dodatków, tj. po prostu jako przekąskę. Suszone figi stanowią również wspaniały dodatek do wielu deserów. Dodaje się je do ciast i ciasteczek, kompotów, a także musli i owsianek czy herbaty.

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping