Ekologia zimą

Ekologia zimą – jak o nią dbać w 5 krokach?

Zima oznacza nie tylko konieczność sięgania po cieplejsze ubrania, ale również dogrzewania pomieszczeń, w których przebywamy. Rodzi to spore wyzwania dla naszej planety i dla osób którym jej dobro leży na sercu. O czym powinniśmy pamiętać i jakie nawyki wypracować, by dbać o ekologię również zimą? Poniżej znajdziesz 5 świetnych nawyków, które pomogą Ci dbać o środowisko.

Dlaczego ekologia zimą jest tak ważna?

Tak naprawdę bycie eko jest ważne przez cały czas i pora roku nie ma tu większego znaczenia. Dobre nawyki pozwalają zużywać mniej energii, co przekłada się na produkowanie mniejszej liczby gazów cieplarnianych. Świadome kupowanie i eksploatacja posiadanych rzeczy pozwala ograniczać zakupy, a zmiany w diecie przekładają się na dobrostan zwierząt i równowagę w przyrodzie. Jednak zimą, kiedy zewsząd jesteśmy atakowani niską temperaturą, śniegiem i lodem o wiele łatwiej zapomnieć o równowadze i ekologii.

Wyrobienie sobie codziennych nawyków jest najskuteczniejszym sposobem na przynoszące korzyść naszej planecie zmiany. Nawet niewielkie zmiany, jeśli je wprowadzimy w życie i będziemy kontynuować, przez lata są w stanie przynieść środowisku wymierną korzyść. Wybrane przez nas 5 zimowych nawyków nie wymaga zbyt wielu wysiłków, ale ich wypracowanie pomoże Ci jeszcze bardziej przyczynić się do dobrostanu naszej planety.

1. Ubrania – nie wyrzucaj i ogranicz kupowanie nowych

Jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi nam do głowy myśląc o zimie, są ubrania. Grube swetry, kurtki, ciepłe buty i rękawice – właśnie w takim ekwipunku spędzimy najbliższe miesiące. Naturalnie więc przed nadejściem zimy przyglądamy się zawartości naszych szaf i uzupełniamy ewentualne braki, ewentualnie pozbywając się kolekcji, których nie zamierzamy ponownie nosić, bo wyszły z mody lub przestały się nam podobać. O ile oczywiście nie ma niczego złego w ciepłym ubiorze, o tyle niekoniecznie należy swoją zimową kolekcję uzupełniać nowymi ciuchami. Przejście się do “second handu” pozwoli Ci nie tylko na finansowe oszczędności, ale również znalezienie ciekawych propozycji, których próżno byłoby szukać w pobliskich sklepach. Lecz przede wszystkim – to działanie w duchu less waste, pozwalające na przedłużenie życia już wyprodukowanych ubrań i zmniejszenie zapotrzebowania na nowe produkty. Kupowanie, jak i oddawanie niepotrzebnych ubrań to również mniej śmieci na naszej planecie – win-win!

2. Pielęgnacja skóry – tylko eko!

Zima to również wyzwanie dla naszej skóry – ta się przesusza, pęka i boli. Dlatego tak wielu z nas przywykło do bardziej intensywnej, niż zazwyczaj pielęgnacji skóry. Da się również połączyć to z troską o naszą planetę. Po pierwsze – opakowania – najlepiej, jeśli będzie to wielorazowy słoik, buteleczka czy inny pojemniczek, który nadaje się do ponownego uzupełnienia. Nie mniejsze znaczenie ma również sama zawartość – zamiast bogatych w chemiczne dodatki (niekoniecznie neutralne dla zdrowia) komercyjnych produktów, rozejrzyj się za kosmetykami ekologicznymi pochodzenia naturalnego, bazującymi na roślinnych ekstraktach, których produkcja nie obciąża aż tak bardzo środowiska.

3. Optymalne zarządzanie ogrzewaniem

Nie tylko zmiana źródła ogrzewania, ale również sposób jak z niego korzystamy może pomóc zredukować ilość produkowanych gazów cieplarnianych. O wiele bardziej ekologiczne jest wyrobienie sobie nawyku zamykania za sobą drzwi i okien, kiedy wchodzimy czy wychodzimy z mieszkania, wietrzenia domu przed uruchomieniem ogrzewania i redukowania temperatury we wnętrzu, kiedy akurat nikt w nim nie przebywa, niż ciągłe podkręcanie ogrzewania, odbijające się nie tylko na rachunkach, ale również na naszej planecie.

4. Kupowanie lokalnych produktów

To tak naprawdę nawyk, którego powinniśmy trzymać się całe życie, ale w zimie częściej myślimy o jedzeniu. Zamiast kupować importowaną z drugiego końca świata żywność, znacznie lepiej jeśli kupisz produkowane w okolicy produkty – prosto od rolnika. Ma to kilka istotnych zalet:

  • mniejsza odległość, na jaką żywność jest transportowana, oznacza mniej dwutlenku węgla i spalin,
  • towary od rolnika nie są kupowane w opakowaniach jednorazowych – jesteś więc zero waste,
  • zwierzęta od rolników zazwyczaj są o wiele lepiej traktowane,
  • wspierasz lokalnych przedsiębiorców.

Ponadto lokalna żywność jest świeższa, przez to zdrowsza i smaczniejsza!

5. Rób przetwory

Robienie przetworów to doskonały sposób na produkowanie mniejszej ilości śmieci – less waste.  To również lepsze wykorzystanie dostępnych lokalnie owoców i warzyw, których zazwyczaj latem mamy do dyspozycji ogromną ilość, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i zaopatrzyć swoją spiżarnie w pyszne przetwory, które będą nam towarzyszyć w zimowym czasie. To również sposób na lepsze zdrowie, ponieważ mamy pełną kontrolę nad składnikami używanymi przy ich produkcji (np. ilością cukru).

Przy robieniu przetworów pamiętajmy o organizacji naszych zakupów. Kupowane warzywa i owoce pakujmy w wielorazowe worki na nie przeznaczone, dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w naszym domu i pomożemy planecie.

Sprawdź także nasze inne artykuły na Blogu.

Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping